וויליאם ביל פסטר (נייצ׳ר בויז) בראי האאוגניקה של גרמניה הנאצית

אדיר סלוצקי
April 29, 2020

בתקופת המשטר הנאצי היתה התעניינות מרובה במדע בכלל ובביולוגיה אנושית בפרט, הנאצים שיבחו את גוף האדם הארי על פני גופים "נחותים" ממנו, אפילו מימון ממשלתי למחקרים ביולוגיים הכפיל את עצמו פי 10 בתקופת המשטר.

מדענים ורופאים ("דוקטורים" סווגו כקבוצה אחת בספרות הגרמנית המקצועית של התקופה) היו הקבוצה המקצועית המכובדת והגדולה ביותר מבין סוכני האס.אס, הם גם נחשבו מקורבים יותר למעגל הפנימי של המשטר.

בעולם בו הרופאים והביולוגים היו כל כך מקורבים למשטר, התקציבים אושרו לכל מחקר בתחום, לכן בגרמניה הנאצית עלו רעיונות מוזרים לגבי קביעת עליונות גזעית לפי מדידות של הראש.

המדענים הנאצים העלו באוב את מדע הפרנולוגיה מהמאה ה-18 והביאו אותו למאה ה-20 בדמות מדע האנתרופומטריה. מדע הכולל מדידת היקף הגולגולת ומדידת תווי פנים שונים ואת המרחקים ביניהן, במאה ה-18 היה נהוג לגלח את ראש המטופל ולבחון את המהמורות על הקרקפת.

כשם תחום מדעי (או פסודו-מדעי) כולל קראו המדענים הנאצים למדע הגזעני שלהם אאוגניקה (eugenics), מדע זה היה תחום המאגד בתוכו תתי תחומים כמו מדע האנתרופומטריה שהזכרתי קודם.

וויליאם ביל פסטר נולד בגרמניה בשנת 1885, אותה עזב לטובת ארצות הברית בשנת 1916, כלומר בסוף מלחמת העולם הראשונה, ובכך בעצם לא היה נוכח באירופה במלחמת העולם השנייה.

הוא היה חלוץ בתנועת ההיפים בקליפורניה ודגל בחיים בקומונות, הליכה בעירום, תזונה פירותנית (המורכבת מפירות, ירקות ואגוזים בלבד) וכמובן עשיית מוזיקה, הוא הקים את קבוצת ה"נייצ'ר בויז" (Nature Boys) בקליפורניה והיה ממש אחד מעמודי התווך שהובילו למהפכת ההיפים של שנות ה-60 בארצות הברית.

ביל פסטר ניצל מפני הגזענות, האאוגניקה והאנתרופומטריה של גרמניה הנאצית, למרות שאין בהכרח משהו בולט לרעה בעץ המשפחה שלו, אין קרובים יהודים או צוענים, סביר להניח שחייו בטבע לא היו מתקבלים בברכה בגרמניה הנאצית, הם כנראה בקושי היו מתקבלים בגרמניה אפילו לפני עליית הנאצים לשלטון.


אני מבקש במאמר זה לצאת לניסוי מחשבתי, מה היה ניתן ללמוד על ביל פסטר מפסודו-המדעים שהנאצים השתמשו בהם כדי לקבוע את עליונותם שלהם על פני סוגים אחרים של אנשים.

בתמונה ניתן לראות את ביל פסטר בשנת 1922, זאת התמונה הפרונטלית המוכרת ביותר שלו בצעירותו, לאחר מכן תווי פניו ברורים פחות.


בשנת 1922, בה צולמה התמונה, גם היטלר נבחר בגרמניה לעזור לגנרל אריק לונדנדורף למנוע נסיון הפיכה לאחר מלחמת העולם הראשונה, כך שבאופן סימבולי השנה עובדת לטובתנו.

 בתור התחלה אנחנו יכולים, לפי הגישה הפסודו-מדעית שאומצה בגרמניה הנאצית, לקבוע את האינטליגנציה של האדם בתמונה לפי גודל הראש שלו, כמובן מבלי להתחשב בשיער ובזקן, ניסיתי לסמן בתמונה את הגודל המשוער של הגוגולת של ביל פסטר לעומת נניח הגולגולת של אדולף היטלר בעצמו, צירפתי להשוואה גם את אלברט איינשטיין הצעיר.

ניתן לראות שבמדע האנתרופומטריה מודדים את הראש ברוחבו ביחס לכתפיים, לכן המספרים כולם באחוזים וכמצופה, ביל פסטר נמצא בין אדולף היטלר לאיינשטיין, כאשר הוא קרוב יותר להיטלר, כלומר די ממוצע מבחינת אינטליגנציה.


פסודו-מדע זה גם התנגד לכל איבר הבולט יתר על המידה מן הפנים, אוזניים בולטות היו סימן (או תסמין) לניוון פוטנציאלי, אף עקום היה סממן לגזע מעורב, במקרה שלנו בלתי אפשרי לקבוע את צורת האוזניים של ביל פסטר כיוון שבכל התמונות שמצאתי יש לו שיער ארוך המסתיר את האוזניים.

בכדי לבחון את צורת האף, נעבור לתמונה יותר מאוחרת, ביל פסטר בשנת 1949, שנה שהנאצים כבר היו היסטוריה, אך אם זאת בתמונה זו ניתן לראות יותר טוב את זווית האף כי התמונה איננה פרונטלית.

את זווית האף מודדים במעלות ביחס לקו אמצע הפנים של התמונה המדוברת, הכל כאן בקירוב ככל האפשר מהתמונות הישנות שהשגתי.

כאן אנחנו יכולים לראות שאפו של ביל פסטר איננו עקום בהרבה מאפו של היטלר, אם נשווה לאיינשטיין, המדגמן אף יהודי למופת, ניתן לראות בבירור את השתייכותו של ביל לגזע הארי, לפחות לפי המדע של התקופה.

תוך שאני משתמש בשיטות המדעיות של תקופת גרמניה הנאצית עולה כי ביל פסטר, יליד גרמניה אכן משתייך לגזע הארי, וכנראה שלא היתה נשקפת לו סכנה על רקע גזעני אם היה נשאר בגרמניה.

למרות זאת, ההיסטוריה הוכיחה כי בתור אדם רודף חופש כמובן שעדיף לו שנמלט לפני המלחמה, רעיונותיו על החיים החופשיים בטבע כנראה לא היו עולים יפה עם המשטר בגרמניה של התקופה, אך אין לדעת, אולי היה יכול לחיות ביערות עם הפרטיזנים.