המדרך לקיצורי דרך בהארה

תמנע הוך
May 4, 2020כולנו רוצים שינוי, אביב גפן צרח את זה כבר. יתרה מזאת, כולנו רוצים שינוי מהיר, ולא רק מהיר, גם יעיל בבקשה, ולא רק שינוי מהיר ויעיל, אלא אחד כזה שיהפוך אותנו מלמטה למעלה, שנקום בבוקר ונגלה שהנקודה הארכימדית שלנו זזה למקום טוב יותר, ועכשיו אנחנו אנשים אחרים. שלמים יותר, נאורים יותר, יפים ואהובים יותר. מה שבטוח הוא שהצורך הזה מביאים רבבות לחיפוש אחר משמעות,תכלית ורגעי הארה קסומים. מזל שאנחנו חיים בתקופה בה הניאו אייג׳ נמצא בכל מקום, מסדנאות ריטריט במדבר דרך טקסים שמאנים ועד לשיעורים אצל מיני רבנים. וכולם מבטיחים לנו שמפה נצא אנשים חדשים.

ב.ק.ס איינגר נחשב לסמכות החשובה ביותר בעולם בתחום היוגה, נקודת המוצא שלו היתה ההאתה יוגה (היוגה המסורתית) אליה הוא העמיק ודרש משמעת עצמית ודיוק. שלושת העקרונות העיקריים של ב.ק.ס איינגר היו : אליימנט, רצף התנוחות, וזמן שהייה בתוך התנוחה (האסנה). בשונה מתרגולי היוגה השונים והמשונים שמסתובבים ברחבי העולם, ושכניראה רובכם התנסתם בהם, ייתכן ופספסתם את מהות הדבר על פי איינגר. המשמעת הקפדנית הנדרשת ממתרגלי איינגר היא חד משמעית, ברגע שהחלטת ללכת בזרם הזה אתה תלמיד,המתבקש ללמוד בכל יום, עליך לזכור את שמות התנוחות בסנסקריט (השפה ההודית העתיקה) וכשהמורה צועק את שם האסנה אתה נדרך ומתחיל לבצע. תלמידים במרכזי איינגר מתבקשים לקרוא את כתביו של איינגר ולהעמיק אל התודעה הרוחנית, תוך תרגול מתמיד של אסנות ופראניאמה (נשימות). ואז מגיע אל אוזני שמו של טימותי לירי, שמקצר את התהליך, על ידי שימוש בסמי הזייה. איינגר מתהפך בקברו, בעצם לא, הוא לא. הוא מכיר את הזרם הזה, הוא מכיר את הלך הרוח, באותם שנים בהם טימותי לירי חווה את הרחבת התודעה שלו הודות לסמי הזייה, גם איינגר חווה, רק בעזרת גופו וכוח רצונו, הוא לא חיפש קיצורי דרך, הוא תרגל 10 שעות ביום אסנות שונות, ותרגלי פראניאמה והגיע אל נימי נימיו של הרקמות הקטנות בגוף, דרך התנוחות והכתביו היוגים טען כי ניתן להגיע להארה.

שותפו של לירי במסע הרחבת התודעה בשנות ה60 היה ראם דאס, זאת אומרת, הוא נולד בשם ריצ׳רד אלפרט, פרופ׳ לפסיכלוגיה שהצטרף אילו לחוויה הפסיכדלית ע״י שימוש באל אס די, יחד הם חקרו את החירות האישית של האדם ויצרו לקהל גדול סולם המאפשר טיפוס מהיר אל האושר הנשגב. בשלהי שנות השבעים נסע אלפרט להודו לראשונה ופגש את מורו הרוחני  נִים קַרולי באבא, בעקבות כך זנח את הסמים והתמסר אל תרגולי היוגה והמדיטציה ושינה את שמו לראם דאס. קשה להתעלם מהמעבר שביצע דאס, האם הוא הבין דבר מה על חייו הקודמים שאפשרו דאז מאין אינסטנט-הארה ופספסו דבר מה בדרך?